Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Фестивал на храна и вино во Струмица во рамките на Отворен Балкан, во соработка со EXIT

  Како продолжение на Саемот на вино, храна и туризам кој од 1-4 септември се одржува во Белград, Владата на Република Северна Македонија на 7 септември, во рамките на иницијативата Отворен Балкан, организира и регионален Фестивал на храна и вино во Струмица. Овој фестивал на вино и храна се одржува во соработка со реномираната организација […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Мицкоски сака да се врати во минатото, да продолжи каде што застана Груевски

  „И сега слушаме, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се расфрлуваат со некои петоцифрени бројки за некакви проекти, што ги ветуваат во некаква нова иднина, но стари режимски кадри и нова иднина не одат заедно, не може луѓе свртени кон минатото да реализираат иднина, порача Претседателот на СДСМ Зоран Заев на Караванот „Најдоброто за мојата општина“, од […]

Вести Македонија

Земјотрес од 2,6 Рихтерови степени во Струмица

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, денеска во 9.48 часот регистрирала земјотрес во епицентралното подрачје на Струмица. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.6, а бил почувствуван од населението во околината на Струмица со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала.

Вести Македонија

Избувнаа три големи пожари на отворено кај Струмица

Три големи пожари избувнаа напладне на три локции во близна на Струмица. Според информација од ТППЕ  од Струмица, пожарите избувнале во близина на селото Баница, кај затворот во Струмица и во месноста Софилар. Во гаснењето на пожарите учествуваат повеќе екипи на ТППЕ Струмица, а чадот од пожарите се забележува и од поголема далечина, додека ветрот […]