Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Академска церемонија за Јордан Плевнеш во Пантеон Асас, Париз

  Денот на Светите браќа Кирил и Методиј, сесловенски просветители и заштитници на Европа, 24 мај, беше одбележан и со академска церемонија посветена на творештвото и универзитетската кариера на македонскиот писател со интернационално реноме Јордан Плевнеш. Настанот се одржа на парискиот Универзитет Пантеон Асас, инаку, дел на угледната париската Сорбона. Како што е познато, неодамна, […]

Вести Македонија Топ теми

Пендаровски на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во рамки на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов (1923 – 1982)“, што се одржува под негово покровителство во соработка со УНЕСКО. Воедно, претседателот Пендаровски ја проследи проекцијата и на анимираниот филм „Грозомор“, според истоимената песна на Ацо […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации ИНАЛКО во Париз

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со Жан-Франсоа Хуше, претседател на ИНАЛКО и средба со Фроса Пејоска-Бушеро, шеф на Катедрата за македонски студии при ИНАЛКО и Ѓоко Здравески, лектор по македонски јазик на институтот ИНАЛКО.     На средбата […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски во Париз по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

  Претседателот Стево Пендаровски од денеска престојува во работна посета на Француската Република, по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов. Претседателот Пендаровски утре – 21 март 2023 година, вторник, во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов, настан во […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот на ССК, Ангелоски на годишен самит на Светската коморска федерација

  Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Трајан Ангелоски зеде учество на годишниот самит на Генералниот Совет на Светската коморска федерација кој се одржува во Париз со фокус на утврдување на стратегијата за дејствување на коморите во наредните години втемелена на реалните потреби на бизнисите и глобалните економски предизвици.     На настанот […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Junior Eurovision: “Дајте музика”со “Green Forces” има скоро 1,4 милиони прегледи

  „Дајте музика“ на 19 декември ќе се претстават со „Green Forces“, а песната на официјалниот канал Junior Eurovision Song Contest. Всушност, во моментов има скоро 1,4 милиони прегледи. Музиката за „Green Forces“ ja напиша Роберт Билбилов, а текстот е на Робин Зимбаков. Видеоспотот е на „Вертиго вижуалс“, а во продукција на „Рифенштал“. Детскиот евросонг […]

Вести Свет

Сè уште гори познатата катедрала „Нотр Дам“ во Париз

Познатата катедрала Нотр Дам во Париз е зафатена од пожар, потврди попладнево париската полиција. „Избувна пожар во Нотр Дам”, објави париската полиција на Твитер. „Избегнувајте го тој простор и ослободете го патот за возилата на противпожарната служба и Итната помош да можат да интервенираат“, се наведува во објавата на Твитер.   Фотографиите и видеата на […]