Вести Македонија Ударни вести

Изречени глоби за загадувачи при вонреден инспекциски надзор

  Во изминатите денови извршени се над 20 вонредни инспекциски контроли на градилишта, Б инсталации и инсталации елаборати кои се во надлежност на град Скопје, кај кои во две е утврдено надминување во дозволените емисии и изречена глоба по 12.000 евра кај секој од субјектите.  Контролирани се Топлана Север и топланата на Клинички центар, утврдено […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Сите загадувачи на Скопје ќе бидат казнети и јавно објавувани

  Тоа што Македонија е една од најзагадените држави во светот треба да биде приоритет за справување со овој проблем. Сите живееме тука, сите го дишеме овој воздух, сите сме свесни дека четири години ништо не се направило, истакна градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска во вечерашното гостување во емисијата Вин Вин на Телма телевизија, […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Јаневски: Немаме мерни станици кои треба да покажат колку е загаден воздухот

  “Евидентно е дека произведената електрична енергија ја добиваме од Термо Електраната во Битола и ТЕЦ Неготино со загадување и јаглен од увоз, а мерните станици кои ги немаме треба да покажат колку е загаден воздухот во Македонија”, напиша директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски на својот официјален ФБ профил. […]

Вести Македонија Ударни вести

Возењето џип најмногу загадува, велосипедот и јавниот превоз најеколошки [инфографик]

  Старите половни дизелаши испуштаат најмногу штетни гасови во атмосферата, додека велосипедот како превозно средство е убедливо најеколошко од аспектот на спречување на климатските промени. Податоците на Министерството за животна средина и просторно планирање објавени на веб-страницата klimatskipromeni.mk покажуваат дека меѓу дизелашите најголеми загадувачи се џиповите, односно теренските возила. Во нивната анализа е направена споредба […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИЖС: Како да пријавиш загадување во 2 чекора?

  Отсега граѓаните можат да пријават загадување до Државен инспекторат за животна средина електронски и едноставно, што значително го олеснува процесот на брзо добивање и евидентирање пријави и навремено реагирање од страна на инспекторите.     Пријавувањето е со испраќање порака преку: Facebook страницата на Државен инспекторат за животна средина, Е-адресата prijavi@sei.gov.mk;  Веб-страницата www.sei.gov.mk;  Преку полето […]

Вести Македонија Ударни вести

Карантинот привремено го расчисти воздухот во Европа

  Карантинското затворање на земјите, како одговор на ширењето на Ковид-19 што се случи пролетта, придонесе за значително намалување на емисиите на загадувачи на воздухот, особено од патниот транспорт, авијацијата и меѓународната трговија, нотира Извештајот на квалитетот на воздухот во 2020 година на Европската агенција за животна средина. Сепак, загадениот воздух, кој е присутен и сега, и […]

фото Андреа Деловска
Вести Македонија Ударни вести

Порасна концентрацијата на ПМ 10 во воздухот низ државата – Скопје најзагадено

  Во Скопје вечерва загадувањето е на многу високо ниво. Најзагадено е во Маџир Маало каде мерните единиципокажуваат 410 ПМ 10 честички на метар кубен. Во Кисела Вода, покажува 398 ПМ 10 честички.     Околу  300 е и во Ново Лисиче и Гази Баба, каде мерните станици во овој момент мерат 296, одосноо 287 ПМ10 […]

Вести Македонија

Се зголемуваат казните за загадување на животната средина

Владата на вчерашната 19-та седница усвои предлог-законско решение за измени во Законот за прекршоци со кое се зголемуваат глобите до 20 пати од сегашните, за прекршоци во областа на животната средина кои се предвидени во законите кои ја регулираат заштитата на природата, водата, воздухот, третманот на отпадот и други области од животната средина. Казните, како […]

Вести Македонија

„Арчелор Митал“ доби 90-дневна забрана за работа поради загадувањето на Вардар

„Арчерол Митал“ фирмата која во неделата го загади Вардар со испуштање на отпадни води со хемикалии во канализациониот одвод, ќе биде казнета со забрана за дејност на погонот кој ја предизвикал хаваријата, во времетраење од 90 дена. За ова денес информираат од Државниот инспекторат за животна средина, со напомена дека се работи за максимално времетраење […]