Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 31 училиште во Скопје

  Денеска до 08.20 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 31 училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, велат […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови дојави за бомби во 19 скопски училишта и Судот во Охрид

  Денеска до 10.00 часот во МВР било пријавено дека на електронските адреси на 19 средни и осум основни училишта во Скопје, едно основно училиште во Прилеп и Основниот суд во Охрид е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за денешните поставени бомби

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави по добиените пораки на електронски адреси со закана за наводно поставена експлозивна направа во 18 училишта во Скопје, како и едно училиште во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по добиените […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажни се пријавите за поставените бомби во училиштата

  Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави со закани од 10 училишта и аеродромот во Скопје, како и четири во Прилеп и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.   Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени соодветни мерки и […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Дојави за поставена експлозивна направа во 10 училишта

  Сабајлево во 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на 8 училишта во Скопје и во 2 училишта во Прилеп е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираат од МВР. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во 18 училишта во Скопје

  Денеска, до 13.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 18 основни и средни училишта на подрачјето на Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата, во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за поставени бомби во 33 училишта во Скопје

  Денеска, околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во 9 средни училшта и во Народната банка во Скопје

  Денеска (07.12.2022) околу 09.45 часот во СВР Скопје, било пријавено дека на електронска адреса на 9 средни училишта во Скопје, е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „тероризам“

  Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против малолетник од Скопје, за сторено кривично дело „тероризам” предвидено и казниво по член 394-б став 2  од Кривичниот законик. Имено, пријавениот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дојавите за подметнати бомби во училиштата се лажни

  Денеска во СВР Скопје, околу 9.30 часот е пријавено дека на електронска адреса на седум училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање. Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со […]