Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Во тек е трансплантација на срце и бубрези на клиниките за Кардиохирургија и Урологија

  Утрово, на клиниките за Кардиохиругија и Урологија започна трансплантација на срце и бубрези од починат донор.   По интензивни подготовки во текот на ноќта, рано утрово беше завршена експлантацијата на срце и бубрези на 42 годишна пациентка, која ја загуби битката со животот, а нејзина последна желба беше да ги донира своите органи.   […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Успешно направена третата срцева трансплантација

  Кога е човечки живот во прашање не е важно дали е ден или ноќ, викенд или работен ден.   Согласно претходно извршените подготовки, рано утрово околу 6:30 часот тимот кардиохирурзи го почна оперативниот зафат со цел трансплантација на срце од починат донор. Во просториите на државната кардиохирургија Академик д-р Zan Mitrev заедно со д-р […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Трета транплантација на срце од мртов донор во историјата на земјата

  Утрово во 6:33 часот започна процесот за третата трансплантација на срце од мртов донор во историјата на нашата земја.         На двајца пациенти ќе им се трансплантираат бубрези. Доцна синоќа заедно со моите колеги Националната координаторка за трансплантација доц. д-р Маја Мојсова Мијовска тимот кардиохирурзи проф. д-р Сашко Јовев, академик Жан […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце!

  Во 3 часот и 33 минути утринава кај 27-годишно момче зачука ново, донирано срце! – објави министерот за здравство, Венко Филипче   Ова е втора извршена трансплантација на срце во историјата на државата, на Клиниката за кардиохирургија.         Честитки до сите колеги и благодарност до целиот тим кој во текот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Огњановски: Семејството Диневи не го чувствувам како семејство кое донирало орган, туку како јас да сум роден во тоа семејство

    „Можам да кажам дека семејството Диневи не го чувствувам како семејство кое донирало орган, туку чувствувам како јас да сум роден во тоа семејство. Комуницираме речиси секој ден. Имав можност летото да го поминам кај нив. Тоа беше момент преполн со емоции на тага и на среќа. Немам зборови како да го опишам […]