Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Се одржа протестот на новинарите “Правото на граѓаните пред интересот на моќниците!”

  „Ми се објавува, ми се плаче“, „Право на вистината пред бизнис интересите“, „Не сме џубокс, ние сме новинари“, „Не се претставувам лажно, сакам да објавам нешто важно…“ ова се дел од пораките што новинарите ги испратија на денешниот протест на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници […]

Алтернатива Настани

ЗНМ и ССНМ утре на протест пред Граѓанскиот суд

  Утре на 17 ноември, ЗНМ и ССНМ најавуваат протест пред Граѓанскиот суд во Скопје, со почеток во 11 часот.   “Време е гласно да кажеме дека правото на граѓаните е пред правото на моќниците – Судот нема право да одредува кој смее, а кој не смее да работи како новинар”.   Овој протест доаѓа […]

Вести Македонија

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје поради најавен синдикален протест

  Утре на 28 септември, четврток, со почеток во 9 часот, поради одржување на синдикален протест, ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим на подрачјето на град Скопје, информираат од МВР. Протестот ќе се одвива со траса на движење од ул.„Мирче Ацев“–ССМ, ул.„Филип Втори Македонски“, десно по ул.„Димитрие Чуповски“ пред Министерство за правда, десно по бул.„ВМРО“ […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска нов протест за случајот Онкологија „Правда за жртвите“

  Под мотото „Правда за жртвите“ денеска пред Влада во 18 часот е најавен нов, трет протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Според најавата на Фејсбук, протестот ќе продолжи пред зградата на Основното јавно обвинителство каде ќе се побара судска разрешница за инволвираните во скандалот, но и за, обелоденување на информациите околу истрагата за […]

Вести Македонија Став

„Родителски фронт“ против родовата идеологија во наставните содржини во основното и средното образование

  Акцијата „Разбуди се“ ја започна Здружението на граѓани „Родителски фронт“ од Струмица. “Со оглед на тоа, што по бројните реакции во јавноста, Бирото за развој на образованието го повлече спорниот учебник од својата веб страница, ние како загрижени граѓани, Ви го доставуваме во електронска форма. Во него, ќе можете да ги и пронајдете прашалниците […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Граѓанскиот протест е демократско и неприкосновено право на граѓаните

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во изјава за медиумите, а во врска со случајот со Клиника за онкологија, и за најавениот протест, потенцираше дека граѓанскиот протест е демократско и неприкосновено право на граѓаните. Притоа, тој рече: „Граѓанскиот протест е најголемо демократско и неприкосновено право кое го имаат граѓаните. Прво, сакам да изразам убеденост […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Најавен граѓански протест за мега скандалот на онкологија: Дали ќе има одговорност?!

  Врз основа на судска наредба, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, припадници на МВР извршија претреси на Клиниката за онкологија, како и на уште две локации во приватни станови во Скопје. Притоа беа одземени компјутери, компјутерски податоци и друга документација, кои ќе бидат предмет на анализа и вештачење. Основното јавно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Протест во Тетово за пожарот во модуларната болница

  За денеска пред Основниот суд – Тетово, во 12 часот, најавен е протест за правда и лоцирање на одговорноста за пожарот во модуларната болница во Тетово во која пред две години изгореа 14 лица. Протестот се организира по документарецот објавен од Истражувачката репортерска лабораторија насловен „Убиство во Тетово“. 

Вести Македонија Ударни вести

Вработените во МИА денеска на предупредувачки протест

  – Вработените во Мeдиумската информативна агенција (МИА) денеска  излегуваат на предупредувачки протест со барање за зголемување на платите, информираат од МИА. Предупредувачкиот протест ќе се одржи пред просториите на АД МИА со почеток во 11 часот, во траење од половина час, за време на паузата. Протестот се организира со поддршка на Самостојниот синдикат на […]

Алтернатива Настани

„Здрава котлина“ со протест против рудникот „Иловица –Штука“

  Со последниот потег на корумпираните судови и Владата, рударските корпорации се на чекор да го отворат геноцидниот и екоцидниот проект рудникот „Иловица-Штука“!   После алармантната вест за спојувањето на концесиите, реакциите на здраво-разумните Луѓе не стивнуваат! Нивниот и нашиот став е кристално јасен – ќе се бориме до крај, реагираат од Здружението Здрава котлина. […]