Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Сенароден протест на Ромската заедница против дискриминаторските политики на Градот Скопје

  Ромската заедница денес ќе одржи протест пред Град Скопје поради систематското игнорирање на Општина Шуто Оризари од страна на Советот и раководството на Градот. Под слоганот „Шуто Оризари – Заборавена општина!“, граѓаните ќе го искажат своето незадоволство од недостатокот на паркови, зелени површини и булевари во Шуто Оризари, проблемот со нередовни линии од јавниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Тетово со протестен марш се солидаризира со Приштина против насилството врз жените и девојчињата

  „5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите […]

Вести Македонија Ударни вести

Почнува тридневниот штрајк на матичните лекари

  УО на ЗПЛРМ на 27 август донесе одлука на 5, 6 и 7 септември да се одржи протест на работно место – заради, како што наведуваат во објавата на веб страницата на Здружението, неприфаќање на стратешките барања од здравствените власти. Здружението на приватните лекари на Република Македонија протестираат со главно барање за зголемување на […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведен насилник кој на протест физички нападна полициски службеници

  Полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал и Оперативен тим потраги при СВР Скопје, вчера го приведоа Г.П. (43) од Скопје затоа што на 05.07.2022 околу 21.00 часот, за време на одржување на јавен сoбир фрлал со камења кон полициските службеници и зградата на Собранието и физички нападнал полициски […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведено уште едно лице од инцидентот кај плоштадот Скендер бег

  На 14 јули, од страна на Единица за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје лишен е од слобода Р.А. (29) од Скопје. Тој се сомничи дека на 06 јули околу 19.30 часот на бул. Гоце Делчев во Скопје, поточно на плоштад Скендербег, испукал со пиштол. Од страна на полициски службеници […]

Вести Македонија

Приведен уште еден насилник кој на протест физички нападна полициски службеници

  На 14.07.2022 полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал во содејство со Единицата за интервентна полиција, двете при СВР Скопје, лишен од слобода е Р.Р.(37) од Скопје. На 05.07.2022 околу 21.00 часот, за време на одржување на ненајавен јавен сoбир на граѓани организиран преку социјални мрежи, Р.Р. фрлал со […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против 12 лица за учество во толпа – одреден и притвор

  Во врска со извршено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, по чл. 385 од Кривичниот законик, сторено на 05.07.2022 година за време на граѓански собир пред Собранието на РСМ, при што беа повредени 47 полициски службеници и извршено е оштетување на зградата на Собранието на РСМ, зградата на Владата, Министерството […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација, со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Со умен рационален пристап може да се смени францускиот предлог

  Денеска дадовме наш предлог и којшто е ставот на ВМРО-ДПМНЕ и за преговарачката рамка, но и за заедничките позиции на земјите членки на ЕУ, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред почетокот на протестот „Ултиматум – Не благодарам“. – Можете да преговарате како што преговара нашата Влада и да не однесете во амбис […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Насилството не се решение на ниту еден проблем

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може да се оправда со ништо. “Тоа што синоќа се случи пред Собранието не е вистинското лице на европска Република Северна Македонија, земја членка на НАТО. Протестите се демократско право на секој граѓанин, но насилството […]