Вести Свет Ударни вести

Украина: 4-ти ден руски референдум за анексија и обиди на руските сили да ги задржат позициите

  Во украинските региони Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на окупираните украински подрачја во Русија. Во референдумот организиран во подрачја каде руското оружје доминира, гласачки кутии се носат од дом до дом, обезбедувани од припадници на безбедносни сили, вели регионалниот гувернер на Луханск, Серхиј Хајдај. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Мицкоски: Собрани над 500 потписи, на потег е Собранието

  Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, денеска во Државната изборна Комисија ја достави инцијативата за референдум на кој граѓаните би се изјасниле дали се „ЗА“ или „ПРОТИВ“ Договорот за пријателство добрососедство и соработка со Бугарија односно дали ќе опстои или ќе се укине. “Го дадов мојот потпис за иницијативата за референдум за прекин на важноста […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе расправа за референдумот

  Претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека Извршниот комитет ќе расправа и ќе се произнесе по повеќе точки меѓу кои и предлогот за референдумско изјаснување како и анализа на актуелната политичко економска состојба во државата. “Денеска имаме седница […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата го претстави логото за јубилејот – 30 години од независноста на Северна Македонија

  На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот – 30 години од независноста на државата. Дизајнот на логото е инспириран од македонската државност, од Денот кога граѓаните одлучија да имаме независна Република Македонија и од сѐ она што денес, нашата […]

Вести Македонија Ударни вести

Граѓанската иницијатива поднесе барање до ДИК за собирање потписи за референдум

  Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има”, поднесе Барање до Државна изборна комисија, за распишување референдум за дигиталните учебници. Од денеска до четврток треба да соберат 100 потписи за да се прифати оваа иницијатива. Граѓаните ќе можат да го дадат својот потпис во подрачните одделенија во Центар и во Битола. Од иницијативата закажаа за […]

Вести Македонија Став Ударни вести

МОН: Апсурдно е со референдум да се блокира дигитализацијата и осовременување на образованието

  Правото на покренување на иницијатива за референдум е легитимно, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која се користи ова право, не е оправдана, апсурдно е на референдум да се блокира напредокот и дигитализацијата со која се осовременува образованието. Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа секако дека е жив

Договорот од Преспа секако дека е жив. И двете страни, и поранешната југословенска Република Македонија и Грција, се решени да се борат за договорот да стапи во сила, вели портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Њуз247”. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Ѕанакопулос го […]

Вести Став Ударни вести

ДУИ од Тетово: ДА за НАТО, ДА за Европа

Демократската Унија за Интеграција, одржа средба во рамките на кампањата за референдумот под мотото „Заедно за Европска Македонија“. Шефот на штабот за референдумот од ДУИ, Атила Реџепи кажа дека во рамките на ова кампања нема да се одлучи за судбината на политичките партии, нема противници и дека победникот се знае а тоа се нашите граѓани […]

Интервју Текстови Топ теми

ИНТЕРВЈУ СО ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ, ЛИДЕР НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Привршуваат подготовките за почеток на кампањата за Референдумот околу македонскиот прием во НАТО И ЕУ и склучениот договор со соседна Грција. Очекувате ли негов успешен исход?   ТРАЈАНОВ: Референдумската кампања треба да биде информативна, содржината на договорот со Грција да се објасни објективно, со предностите и слабостите и перспективите кои се за Македонија со […]

Македонија

Денес Mагазин анкета: Дали ќе гласате на референдумот на прашањето дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот