Categories: Вести, Свет, Ударни вести

Украина: 4-ти ден руски референдум за анексија и обиди на руските сили да ги задржат позициите

  Во украинските региони Луханск, Донецк, Херсон и Запорижја денеска тече четвртиот ден од „референдумот“ чија цел е анектирање на…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Мицкоски: Собрани над 500 потписи, на потег е Собранието

  Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, денеска во Државната изборна Комисија ја достави инцијативата за референдум на кој граѓаните би…

Повеќе
Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе расправа за референдумот

  Претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Владата го претстави логото за јубилејот – 30 години од независноста на Северна Македонија

  На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Граѓанската иницијатива поднесе барање до ДИК за собирање потписи за референдум

  Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има”, поднесе Барање до Државна изборна комисија, за распишување референдум за дигиталните…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Став, Ударни вести

МОН: Апсурдно е со референдум да се блокира дигитализацијата и осовременување на образованието

  Правото на покренување на иницијатива за референдум е легитимно, затоа што е уставно загарантирано. Но сепак, причината поради која…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа секако дека е жив

Договорот од Преспа секако дека е жив. И двете страни, и поранешната југословенска Република Македонија и Грција, се решени да…

Повеќе
Categories: Интервју, Текстови, Топ теми

ИНТЕРВЈУ СО ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ, ЛИДЕР НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ НА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Привршуваат подготовките за почеток на кампањата за Референдумот околу македонскиот прием во НАТО И ЕУ и склучениот договор со…

Повеќе