Вести Свет Ударни вести

Москва негодува поради протерување руски дипломати од Германија

  Русија најави остра реакција на протерувањето на руски дипломати од Германија. Протерувањето беше реакција на злосторствата во украинскиот град Буча, пренесува Дојче веле. „Ќе одговориме на овој злонамерен акт на германската политичка машина“, соопшти Министерството за надворешни работи во Москва во врска со протерувањето руски дипломати. Руската амбасада во Берлин на Телеграм напиша: „Неосновано […]

Вести Свет Ударни вести

Одземена сателитската лиценца на „Раша Тудеј“ во Германија, Кремљ се одмазди со затворање на рускиот сервис на „Дојче Веле“

  Руските власти донесоа забрана за емитувањето на програмите на германската медиумска корпорација Дојче Веле во земјата, ја затворија канцеларијата, додека на новинарите им ја одземаа акредитацијата за работа во Русија, пренесува вистиномер.мк. Одлуката следеше само два дена откако Германија ја одзеде лиценцата за сателитско емитување на државниот руски телевизиски канал „Раша тудеј“ (РТ) на […]

Вести Свет Ударни вести

Социјалдемократите победија на парламентарните избори во Германија

  Германските левоцентристички социјалдемократи (СПД) освоија тесна победа пред владејачкиот конзервативен блок на канцеларката Ангела Меркел, ЦДУ/ЦСУ, на парламентарните избори во најголемата европска економија, пренесува РСЕ. И СПД и ЦДУ/ЦСУ по вчерашните избори тврдат дека добиле мандат за формирање на следната влада, а првичните резултати од гласањето сугерираат долги преговори за формирање коалиција додека Меркел […]

Вести Македонија Ударни вести

Во заедничка координирана акција во Германија запленета марихуана над 100.000 евра

  Во заедничка координирана акција на територијата на СР Германија, на почетокот на септември 2021 година, по интензивна меѓународна соработка помеѓу нашиот Оддел за организиран и сериозен криминал и надлежните германски служби за борба против недозволена трговија со дрога, реализиран е случај на недозволена трговија со дрога, при што е запленета поголема количина на марихуана, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Најмалку 81 загинати во поплавите во Германија и преку илјада лица се исчезнати

  По катастрофалните поплави во западна Германија, бројот на жртвите порасна на најмалку 81, преку илјада лица се сметаат за исчезнати. Владата вети помош за настраданите подрачја, пренесува Дојче веле. Прекините на електричната енергија и на телефонските линии и натаму го отежнуваат поточниот преглед на ситуацијата во покраините Севера Рајна Вествалија и Рајнланд-Пфалц, кои се […]

фејсбук
Вести Свет Ударни вести

Катастрофални поплави во Германија – загинати 4 лица

  Големо невреме предизвика хаос во Германија. Во местото Шулд во Рајнланд-Пфалц поради поплави се урнале шест куќи, во Арвајлер луѓето се спасувани од покривите, загинаа четири лица, како и двајца пожарникари, пренесува Дојче веле. Невремето и обилните дождови посебно ги погодија покраините Северна Рајна Вестфалија, Рајнланд-Пфалц, но и Баден Виртемберг, Баварија и Саксонија. Улиците […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пуштен во употреба новиот фрижидер за Клиниката за Ортопедија, донација од Германската амбасада

  Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн денес на Клиниката за Ортопедија при ТОАРИЛУЦ го пуштија во употреба новиот лабораториски фрижидер за презервација на коски и коскени ткива. Фрижидерот чија вредност е 414.156,00 денари е добиен преку програмата Мали Проекти на Амбасадата и ќе биде дел […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Од 25 јуни влез во Гермнија со примени две дози вакцини одобрени од ЕМА

  Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои примиле две дози на вакцина против Ковид-19 да влезат во државата, соопшти германското Министерство за внатрешни работи. Од тој датум, тие ќе можат да влезат во земјата најрано 14 дена по приемот на втората доза. Патниците можат да влезат во […]

Вести Македонија Свет

Бундестагот со мнозинство гласови одобри почеток на преговорите на Македонија со ЕУ

Пратениците во германскиот Бундестаг со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори за нашата држава. „За“ гласаа 476 пратеници, помеѓу кои и пратеници на опозицијата, против 122, а 16 беа воздражани. Владејачката коалиција на Германија бара државата да продоложи со реформите, а се препорачува преземање на дополнителни напори за […]

Вести Изјави Свет

Германија: Претседателот Штајнмаер ги повикува партиите да формираат влада

Штајнмаер, кој ги повика политичките лидери да ги преиспитаат своите ставови и повторно да се обидат да формираат Влада, денес ќе се состане со челните луѓе на Зелените и на Слободната демократска партија БЕРЛИН (АА) – Германскиот претседател Франк Волтер Штајнмаер се состана со партиските лидери по неуспешните разговори за формирање на новата влада меѓу […]