Вести Изјави Македонија Ударни вести

Сали: Владата требаше да обезбеди средства за набавка на терапија за пациентите со цистична фиброза

  “Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој живот.  Сепак, не можам да премолчам, ни како човек, ни како министер, кога врз грбот на една ваква трагедија се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот Трикафта

    За 8 пациенти со цистична фиброза денес се обезбедија буџетски средства за набавка на лекoт Трикафта, изјави министерот за здравство, Беким Сали.   Станува збор за буџетски средства наменети за Клиниката за детски болести, каде сумата од 563.504.040 ден се зголемува на 703.504.040 ден, односно за дополнителни 140.000.000 ден.   Прашан дали чувствува […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Сали: Сите лица на инсулинска терапија се навремено снабдени со потребната терапија

  “Заради неодложни работни обврски спречен сум лично да присуствувам на денешното одбележување по повод 14 ноември – Светскиот ден посветен на подигнување на свесноста за дијабетесот. Статистиката говори дека во светски рамки, дијабетесот е еден од најбрзо растечките глобални здравствени проблеми кој достигна алармантно ниво. Денес, повеќе од половина милијарда луѓе живеат со дијабетес […]

Вести Македонија

Министерот Сали на форум во Тирана посветен на здравјето и добросостојбата на младите од Западен Балкан

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали, учествуваше на форумот посветен на здравјето и добросостојбата на младите од земјите од Западен Балкан, што се одржа во Тирана, Албанија, во организација на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа и претставништвото на УНФПА, како и младинските организации од државата.      – Пандемијата со Ковид-19 ни покажа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе оди до крај – моментaлно средба на стручни тимови од „МАЛМЕД“ и „Жан Митрев“

  Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали. Министерот на прес-конференција информира дека моментно е во тек состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот за здравство, во 11 часот ќе одржи прес-конференција за случајот “Жан Митрев”

  Министерот за здравство Беким Сали денеска во 11 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да објави повеќе детали за случајот со Клиничката болница „Жан Митрев“. Министерот информираше дека е пратен допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“ и дека Агенцијата за лекови […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Сали за “Жан Митрев”: Нема недопирливи, а одговорност доколку се утврди ќе има

  Пратен е допис до Државниот здравствен и санитарен инспекторат да изврши вонреден инспекциски надзор во Kлиничката болница „Жан Митрев“, а Агенцијата за лекови Малмед веќе иницирала вонреден инспекциски надзор за да утврди дали е почитувана постапката за клинички испитувања за хемофилтрација, изјави министерот за здравство Беким Сали на попладневната прес конференција. Министерот Сали изјави […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот за здравство Сали учествува на 75-та Асамблеја на СЗО во Женева

  Министерот за здравство, д-р Беким Сали учествува на 75-та Асамблеја на Светската здравствена организација во Женева, Швајцарија.         Во рамки на своето обраќање, на тема „Здравје за мир и мир за здравје”, министерот Сали се осврна на реализираните активности и подготвеноста на здравствениот систем за што поуспешно справување  со ковид пандемијата, […]

Вести Македонија Ударни вести

Крводарителска акција во пресрет на Светскиот ден на здравјето, 7-ми април

  Денеска во просториите на галеријата Чифте Амам во Старата скопска чаршија, се одржа крводарителска акција на која учествуваше и крв даруваше министерот за здравство Беким Сали.     Крводарителската акција ја организираше Министерството за здравство, во соработка со Институтот за трансфузиона медицина, во пресрет на Светскиот ден на здравјето – 7 април. Во организирање […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерот Сали ја посети родилката Оксана од Украина во Чаир

    Министерот за здравство, Беким Сали денеска ја посети Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“- Скопје, Чаир, каде ја посети Оксана од Украина.         – Оксана од Украина на свет донесе девојче, тешко 3.890 кг и долго 54 см. Таа и новороденчето се во добра состојба, тимот од гинеколози, […]