Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Бегањето на Арсовска од дебати е навредливо за Скопјани

  Шилегов вечерва на интервју на Телма се осврна зошто и понатаму Арсовска бега од дебати. „Врвот на демократијата е всушност дебатата. Ние сме тука заради публиката, не заради нас самите. Ова мене ме потсетува на некои други времиња. Круна на демократијата е дебатата меѓу противкандидатите“ објасни Шилегов. На прашањето дали планира да ѝ се извини на Арсовска за наводната негативна […]

Вести Македонија Ударни вести

ШИЛЕГОВ: Субвенции за ин-витро оплодување

  Денес, градоначалникот Шилегов одржа онлајн состанок со претставници на Здружението „До бебе по патот на ИВФ“ на кој се разговараше за потребите и предизвиците на паровите кои се соочуваат со неплодност. Тој во својата програма за наредните 4 години веќе вклучи субвенции за млади брачни парови кои имаат желба за потомство преку ин-витро. „За остварување на желбата за потомство, го […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Шилегов: БРТ ќе придонесе завпозелено, попаметно и похумано Скопје

  Висококвалитетниот јавен превоз е насушна потреба на скопјани веќе со децении, а на таа потреба Град Скопје одговара со воведување систем за брз автобуски превоз (БРТ) со што Скопје станува позелено, подинамично и попаметно, вели градоначалникот Петре Шилегов, во колумна за „Слободен печат“.     – Како да не бидеме горди што Скопје е […]

Вести Македонија Ударни вести

„МАТИЧНО“ прерасна во Младински Центар

  Градоначалникот Петре Шилегов и градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска го пуштија во употреба новиот Младински центар „Матично“, сместен во објектот на поранешната управа за водење матични книги, на улицата Михаил Цоков. Станува збор за култен објект на кој му беше неопходна целосна реконструкција, а сега прераснува во младински центар во кој различни […]

Вести Македонија Ударни вести

ШИЛЕГОВ: Во 2021 почнуваме со Смарт Сити и БРТ системот на трамвај без шини

  Градоначалникот Шилегов, на сите свои сограѓани им упати честитка за Новата 2021 година во која им пожели да им биде исполнета со многубројни моменти на среќа и благосостојба, како и здравје за нив заи нивните најмили, и им порача да ја дочекаат во празнично расположение во кругот на нивните најблиски. – Зад нас е […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов до Бугарскиот водител: Може ли некој вас со декрет да ве направи Бугарин?

  Градоначалникот Петре Шилегов беше гостин во утринската емисија на бугарската телевизија „ТВ Европа“ каде изјави дека изместувањето на тезите е всушност барање алиби за глупости. “Денеска како гостин со јавување во живо на бугарската ТВ Европа, говорев за изјавите и изместувањето на тезите на Захариева во врска со празнувањето на 13-ти Ноември – денот […]

Вести Македонија Ударни вести

ШИЛЕГОВ: 79 години од почетокот на македонската борба за ослободување од фашистичкиот окупатор

  “Денес, после 79 години од почетокот на македонската борба за ослободување од фашистичкиот окупатор, имаме со што да се гордееме. Во тие тешки времиња, Македонците ја одбраа страната на слободата рамо до рамо заедно со сите народи кои храбро му застанаа на патот на фашизмот како најголема закана за човештвото. Македонскиот народ тогаш успеа […]

Вести Македонија Ударни вести

Градот Скопје почнува интензивна изградба и реконструкција на градските сообраќајници

  Градот Скопје почнува градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските сообраќајници во вредност од 760 милиони денари, во тековната и наредната година, најави градоначалникот Петре Шилегов, на денешната прес-конференција. “Како што неодамна најавив, светската пандемија на корона вирусот нема да ги запре инфраструктурните градежни активности што се во надлежност на Град Скопје, туку […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Започна изградбата на кружен тек во Чаир

  Екипите на Град Скопје денеска почнаа со изградба на кружен тек меѓу улиците Втора македонска бригада и Кемал Сејфула, во општината Чаир. Градежните работи на новиот кружен тек се очекува да завршат за околу два месеца, во зависност од временските услови.     “Оваа локација ја одбравме токму поради тоа што густината на сообраќајот […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Ја вративме ДРИСЛА на Град Скопје

  Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека по двегодишна тешка, напорна, но истовремено и искрена и принципиелна борба  депонијата „Дрисла“ е вратена во системот на Град Скопје.     “Со ова решение од Централен регистар денеска и официјално завршува деветгодишната авантура на ВМРО-ДПМНЕ со која овој моќен градски капацитет беше даден на користење на […]