Вести Свет

Берлин ѝ порача на Турција – враќањето на смртната казна ќе значи крај на преговорите за ЕУ

Германија денеска соопшти дека преговорите за членство на Турција во Европска Унија ќе бидат завршени ако турската влада одлучи да ја врати смртната казна по неуспешниот државен удар. – Ние категорички ја отфрламе смртната казна и воведувањето смртна казна би значело крај на преговорите за членство во ЕУ – изјави Стефан Зајберт, портпаролот на германската […]

Вести Свет

Уапсен маж кој пукал кај судот во Анкара

Анкарската полиција уапси маж кој во близина на зградата на судот, каде се спроведува сослушувањето на приведените генерали за пучот, отворил оган, јавуваат турските медиуми. Интервенцијата ја спровеле припадниците на специјалните единици со помош на оклопни возила. Според информациите на локалните медиуми, напаѓачот носел воена униформа и веќе е почната потрага и по евентуални негови […]

Вести Свет

Ѓулен го обвинува Ердоган дека го исценирал воедниот удар

Исламскиот проповедник и прв опонент на турскиот претседател Ердоган, Фетула Ѓулен, смета дека воениот удар е дело на самиот претседател, но дека тој би ја прифатил евентуалната екстрадиција доколку Американците го испорачаат во Турција. Инаку, САД одбиле да му дадат азил на командантот на турската воздухопловна база „Инџирлик“, кој од властите во Турција е обвинет […]

Вести Свет

„Викиликс“: Подгответе се за борба, стигнуваат документи за Турција

„Викиликс“ денеска соопшти дека планира да објави документи за структурите на политичка моќ во Турција, по пропаднатиот обид за државен удар во земјата. „Подгответе се за борба откако ќе објавиме повеќе од 100.000 документи за структурите на политичка моќ во Турција“, стои на твитер-профилот на „Викиликс“. meta.mk

Вести Свет

Брисел загрижен дека Турција ја злоупотребува ситуацијата по обидот за државен удар

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, денеска ја предупреди турската влада да не презема мерки што ќе го нарушат уставниот поредок во земјата по неуспешниот обид за воен удар во петокот. – Ние бевме првите кои во таа трагична ноќ кажавме дека легитимните институции треба да бидат заштитени. Ние сме тие што денеска […]

Вести Свет

Ердоган ќе го чисти „вирусот“ од сите државни институции

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе продолжи чистењето на сите државни институции од „вирусот“ кој го предизвика обидот за државен удар во Турција. Ердоган ова го изјави на денешниот погреб на дел од убиените за време на пучот. Тој додаде дека апсењата на оние кои, како што рече, „ги уништиле“ вооружените сили ќе […]

Вести Свет

Илјадници луѓе на улиците на Турција за поддршка на Ердоган

Илјадници луѓе синоќа се собраа во истанбулскиот кварт Кисикли во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Собраната маса луѓе со турски знамиња се одѕва на повикот на Ердоган да излезат на улиците. Ердоган има куќа во квартот Кисикли кој се наоѓа на азиската страна на Истанбул. Светските медиуми јавуваат дека луѓе се […]

Вести Свет

Меркел: Запрете го крвопролевањето

Германската канцеларка Ангела Меркел го осуди обидот за државен удар во Турција и рече дека Берлин стои со оние кои ја бранат демократијата и владеењето на правото во Турција. – Трагично е што толку многу луѓе страдаа за време на обидот за пуч. Крвопролевањето во Турција мора да се запре веднаш – рече Меркел на […]

Вести Свет

„Осумте предавници кои избегаа во Грција ќе бидат екстрадирани во Турција”

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, телефонски разговарал со својот грчки колега Никос Коцијас АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, телефонски разговарал со својот грчки колега Никос Коцијас, јавува Anadolu Agency (AA). Во разговорот, Коцијас го информирал Чавушоглу дека пребеганите војници, учесници во државниот удар, кои со хеликоптер […]

Вести Свет

Започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција

Во Анкара започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција, раководена од страна на Претседателот на Собранието, Исмаил Кахраман АНКАРА (АА) – Во Анкара започна вонредната седница на Големото народно собрание на Турција, раководена од страна на Претседателот на Собранието, Исмаил Кахраман, јавува Anadolu Agency (AA). На вонредната седница на Големото народно собрание на […]