Вести Свет Ударни вести

Тридневна жалост во Грција по железничката несреќа

  Премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис од денеска до петок прогласи тридневна жалост во Грција по железничката несреќа кај Лариса во која најмалку 32 лица го загубија животот. Знамињата на сите јавни објекти ќе бидат на половина копје и одложени се сите јавни настани.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска е ден на жалост за жртвите во земјотресот во Турција и Сирија

  Владата на вчерашната седница донесе одлука со којашто денес, 13-ти февруари, понеделник, е прогласен за Ден на жалост на Република Северна Македонија. Одлуката е донесена како израз на солидарност и почит за големиот број загубени човечки животи предизвикани од катастрофалниот земјотрес што се случи во Република Турција и во Арапската Република Сирија, на 6-ти […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Сите амбасади и мисии во странство ги спуштија знамињата на половина копје

  Согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Република Бугарија, во која животот го изгубија повеќе наши државјани, сите Амбасади и Мисии во странство ги спуштија знамињата на половина копје за времетраење на деновите на жалост, информираат од Министерството за надворешни работи.   Сите […]

Вести Свет Ударни вести

Ден на жалост на Косово

  Денеска е ден на жалост на Косово и ќе им се оддаде почит на косовските граѓани кои вчера загинаа во сообраќајна несреќа во Хрватска. Десет лица загинаа, а 44 се повредени во несреќен случај кај Славонски Брод кога автобус слета надвор од патот. Претседателката на Косово, Вјоса Османи ќе ја прекине посетата на Јапонија, […]