Вести Македонија Ударни вести

Нови дојави за бомби во 18 скопски училишта

  Утрово, до 08.20 часот e пријавено дека на електронските адреси на 18 училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаит, соопштуваат од МВР.

Вести Македонија Ударни вести

Дојави за бомби во 14 училишта во Скопје

  До утрово до 9:30 часот, во Министерството за внатрешни работи е пријавено дека закани пристигнале на електронските адреси на 14 училишта во Скопје. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, информираат од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дојави за бомби во вилата на Претседателот, Управен суд, музеи и други објекти во Скопје

  Денеска, 21 февруари, пријавено е дека преку електронските адреси е упатена закана за поставена експлозивна направа до Музеј на град Скопје, Природонаучен музеј, Археолошки музеј, Музеј на ММБ, Спомен-куќа на Мајка Тереза, ГТЦ, Ист гејт мол, ТЦ Бисер, Флатирон, Џевахир, Управен суд, Куќа на претседателот – Вила Водно, х. Мериот, х. Александар палас, СЦ […]

Вести Македонија Ударни вести

Дојава за бомби во МРТВ, ГТЦ, Сити Мол и 12 средни училишта

  Денеска, околу 13.20 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на МРТВ, Транспортен центар, ГТЦ, Џевахир Сити, ТЦ Ист Гејт, ТЦ Сити Мол е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите […]

Вести Македонија Ударни вести

Во 8 средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена бомба

  Денеска околу 11.40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 8 средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Нови дојави за поставени бомби низ скопските гимназии

  Утрово во училиштата низ Македонија се добиени нови дојави за поставени бомби на службените мејлови на гимназиите „Никола Карев“ и „Орце Николов“. Заканите веднаш се пријавени во МВР, по што се евакуирани учениците, наставниците и останатите вработени.

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: За дојавите за бомби во земјава го алармиравме НАТО

  Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи вели дека дојавите за бомби во Скопје, но и останатите градови во државата се дел од хибридните закани. Османи изјави дека веќе го алармирале НАТО за честите дојави за поставени бомби на различни локации во Македонија.   – Вчера комунициравме со структурите на НАТО и ќе […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дојави за бомби во МНР, ГТЦ и средни училишта

  Дојави за поставени бомба пристиганале изутринава во Министерството за надворешни работи, до Градскиот трговски центар и до неколку средни училишта во Скопје. “До Министерството за надворешни работи преку електронска пошта пристигна информација дека во зградата се поставени експлозивни направи. Министерството веднаш ги извести соодветните служби во МВР, по чии насоки заградата е веднаш евакуирана. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дојавите за бомби во скопските училишта, Ист Гејт, Железничка станица се лажни

  Денеска (09.12.2022) околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување […]

Вести Македонија Ударни вести

И денеска дојави за бомби во скопските средни училишта

  Денеска, во СВР Скопје околу 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на две средни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Oколу 10 часот е добиена иста пријава од уште две средни училишта. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на сите четири […]