ДУИ апелира до дијаспората од нашата земја да го искористи правото на глас

Вести Македонија Став

Вуцис: Договорот од Преспа ќе добие широко мнозинство во грчкиот парламент

Вести Македонија Ударни вести

Деркоски во 2011 година добивал наредби од Јанакиески за гласањето – тој не се сеќава дали ги послушал инструкциите

Вести Македонија Ударни вести

Парите за референдумот од МО се од средствата за поддршка на НАТО

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министерство за Одбрана ќе оддели околу 60 милиони денари за кампањата за референдумот

Вести Македонија Ударни вести

ДИК: Изборниот материјал ќе се набавува од еден добавувач

Вести Македонија Ударни вести

ТИТАНИК – Протуѓер до Јанакиевски: Задолжете ги амбасадорите да одат од врата до врата. Да им ѕвонат на врата бе, нека одат малце!

Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ лобира кај дипломатите против политичкото рекламирање во медиумите

Вести Македонија Ударни вести

СЈО побара исклучување на јавноста за 7 од 1.063 бомби во „Титаник”

Вести Македонија Ударни вести

МОСТ: Граѓаните да ги проверат податоците во Избирачкиот список

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ денеска со седница на Извршниот Комитет

Вести Македонија Ударни вести

Продолжува судењето за „Титаник“ – Груевски и Јанкулоска повторно на обвинителна клупа

Вести Македонија Ударни вести

Ден на жалост во Италија

Во Италија денеска се одржа државен погреб за поголемиот број жртви кои настрадаа во уривањето на мостот  Моранди во Џенова. Бројот на загинати порасна на 42. Како што пренесуваат агенциите, претседателот на Италија, Серџо Матарела, пристигнал во Џенова за да присуствува на погребот. Загинатите во уривањето на надвозникот во Џенова, беа погребани во присуство на највисоки државни функционери и бројни граѓани. Семејствата на некои од жртвите одлучија да не учествуваат на церемонијата Некои од нив наведоа дека сакаат да ги погребаат своите најблиски во поинтимна атмосфера, додека пак други наведоа дека ја бојкотираат церемонијата. таткото на една од жртвите, истакна дека неговиот син е

Почина Кофи Анан, поранешен Генерален секретар на ОН – нобеловец на наградата за мир

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации и добитник на Нобеловата награда за мир почина на 80-годишна возраст. Анан е роден во Гана и го завршил Институтот за напредни меѓународни студии во Женева. Тој беше седми генерален секретар на ОН и прв Африканец на оваа позиција. Анан на функцијата беше од 1997 до 2006 година. Тој беше и функционер на Светската здравствена организација и помошник на генералниот секретр за мировни операции на Он во Босна и Херцеговина. Од октомври 1995 година беше и специјален претставник на Он за поранешна Југославија. Тој исто така беше и специјален пратеник на Светската организација за Сирија, обидувајќи

ИТАЛИЈА: Вонредна состојба, итна помош за Џенова и дводневна жалост

Италијанската влада прогласи вонредна состојба во Џенова која ќе трае една година и одобри пет милиони евра итна помош, пренесува Дојче веле. Петте милиони евра итна помош за Џенова се од националниот фонд за вонредни ситуации и се „прва мерка на владата по трагедијата“, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте на прес-конференција по кризната седница на владата која се одржа во Џенова. Владата ѝ се закани на фирмата која управува со автопатот со одземање на лиценцата и високи казни. Претпријатието има земено милијарди евра од патарини, а парите не се инвестирани според планираното, критикуваше министерот за внатрешни работи Матео Салвини. Фирмата Аутостраде ги

Кампања на американски медиуми против Трамп за промовирање на слободата на медиумите

Повеќе од 300 медиуми во САД  започнаа кампања насочена против нападите од претседателот Доналд Трамп и за промовирање на слободата на медиумите. Весникот „Бостон глоуб“ минатата недела го објави повикот за национална кампања против како што се нарекува „Валканата војна” на претседателот против медиумите кој често медиумските извештаи ги нарекувал „лажни вести”. Според експертите на ОН, ова го зголемува ризикот од насилство врз новинарите. „Бостон глоуб“ најави дека на 16 август ќе објави уводник „за опасностите од нападот на администрацијата врз медиумите” и ги замоли другите да го сторат истото. Првично позитивно одговорија околу 100 медиумски куќи, а со приклучувањето на големите

Од 1.2 милиони бегалци, околу 300 000 се вратиле во Сирија

Руското Министерство за одбрана соопшти дека ги координира напорите да им помогне на сириските бегалци да се вратат дома и да ја обноват инфраструктурата на земјата уништена од граѓанската војна. Полковникот генерал Михајл Мизинцев соопшти дека се вклучени руски и сириски официјални претставници во реконструкција на десетици сириски централи, училишта и други важни институции. Мизинцев рече дека повеќе од 1.2 милиони внатрешно раселени Сиријци и околу 300.000 бегалци се вратиле во изминатите две и пол години. Во Дамаск, сирискиот министер за јавна администрација Хусеин Маклуф вети дека владата ќе ги заштити правата на сопственост и ќе ги ослободи од воената обврска за една

“Најсиромашен претседател на светот“, одби да ја прима пензијата што му следува

Поранешниот претседател на Уругвај, Хозе Мухика, кој додека ја извршуваше функцијата беше познат „како најсиромашен претседател на светот“, одби да ја прима пензијата што му следува за годините додека беше член на уругвајскиот Сенат. Како што јави Би-Би-Си, Мухика во вторникот поднесе оставка на функцијата сенатор, која ја презеде по истекот на неговиот претседателски мандат во 2015 година, по што синоќа најави дека ќе се откаже од пензијата што законски му следува. – Мотивите за мојата оставка се лични. Би го нарекол тоа умор по долгото патување. Секако дека додека мојот мозок функционира, не можам да се откажам од солидарноста и борбата

Руаири О’Конел: Границите се пишуваат со зборови, но се менуваат со куршуми

Британската влада е категорично против идејата на косовскиот претседател Хашим Тачи за поделби на територии, изјави синоќа амбасадорот на Велика Британија во Косово Руари О’Конел, во интервју за приштинската телевизија Т7. – Границите се пишуваат со зборови, но се менуваат со куршуми, изјави О’Конел – додавајќи дека промената на границата меѓу Косово и Србија би предизвикала и други преседани на Балканот. Тој, како што јави дописникот на МИА од Приштина, рече дека не ја гледа разликата меѓу „корекција на границата“, како што тоа го нарекува Тачи, и размена на територии. Според О’Конел, нормализација на односите меѓу Косово и Србија во моментов нема, но

Бројот на жртви при уривањето на мостот во Џенова се зголеми на 35 лица

Бројот на жртвите при уривањето на мостот Моранди во Џенова се зголеми на 35 лица. Според италијанскиот заменик - министер за сообраќај, Едоардо Рикси, бројот на жртви ќе продолжи да расте. – Неприфатливо е толку важен мост да не биде изграден на начин за да се избегне ваков вид на колапс. Се урна централниот дел на надвозникот, а најмалку 20 возила паднале од мостот – изјави Рикси. Италијанските власти наведуваат дека спасувачките екипи трагаат по преживеаните. Италјанскиот премиер Џузепе Конте во текот на денот ќе пристигне во Џенова, најавија од неговиот кабинет каде ќе остане и утре. На местото на несреќата се ангажирани околу 200

Италија: Се сруши мост во Џенова – десетици луѓе загинаа

Неколку десетици луѓе загинаа денеска при уривање на вијадукт над Џенова, јавуваат италијанските медиуми. Претставник на локалната итна служба рече дека има и мртви. И пожарникарите потврдија дека има жртви по уривањето на вијадуктот Моранди околу 11:30 часот по локално време по поројните дождови. Во несреќата се урнаа околу 200 метри од сто метри високиот надвозник, при што паднаа најмалку десет автомобили. Италијанската новинска агенција АНСА јави дека властите се сомневаат дека причина за несреќата е недоволната стабилност на конструкцвијата на надвозникот. Надвозникот бил изграден во 60-тите години од минатиот век, а реконструиран во 2016 година.
Вести Македонија Став

ДУИ апелира до дијаспората од нашата земја да го искористи правото на глас

Демократската Унија за Интеграција апелира до дијаспората од нашата земја да го искористи правото на глас, регистрирајќи се да стане дел на изградбата на заедничкиот сон за целосно интегрирана Македонија во НАТО и Европската унија. Имајќи предвид дека голем број печалбари деновиве се наоѓаат во земјата, би сакале да ве известиме дека правото на регистрација […]

Министерство за здравство: Одговорно тврдиме дека нема инсулин во Република Македонија кој е со краток рок

ВМРО ДПМНЕ-лажирана, штанца лажни вести само за да го покрие тоа што се уште нема став за клучното прашање за иднината на државата

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче со нова афера за снабдување со лекови

Ако арматурата е од лаги, мостот ќе падне – Сашо КОКАЛАНОВ

ВМРО ДПМНЕ-ДЕМОКРАТСКА ФРАКЦИЈА: Зошто молчат пратениците на ВМРО ДПМНЕ?

Колумна Текстови Топ теми Ударни вести

И ЈАС СУМ ЗА БОЈКОТ! – Мерсел БИЉАЛИ

До денес останува голема мистерија како тоа дури 14 години пред да се случи „Титаник“, еден американски писател со име Морган Робертсон во 1898 година ја напиша книгата со наслов: “The Wreck of the Titan” („Руина на Титан“), повеќе позната како “Futility” (Бескорисност). Таму детално се опишува трагедијата која подоцна ќе се случи (во април, […]

Најмрачното место… – Џабир ДЕРАЛА

Интервју Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФ. Д-Р САШКО ЈОВЕВ – КАРДИОХИРУРГ

ДЕНЕС: Господине Јовев, важите за еден од водечките македонски кардиoхирурзи, кој што иако релативно млад, остварил видни постигнувања во областа на кардиохирургијата. Која е вашата потесна оперативна специјалност и каде ги усовршувавте претходните знаења?   Проф. Д-р ЈОВЕВ: Ви благодарам за убавиот вовед. Мојата потесна специјалност во моментов е возрасната кардиохирургија, особено коронарните и валвуларните […]

ИНТЕРВЈУ: ОЛИВЕР СПАСОВСКИ – МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Фотографија Фотографија на денот

Фотографија на денот: Зурлаџија – Орце СТОЈЧЕВСКИ

Фотографија на денот, Зурлаџија – Орце СТОЈЧЕВСКИ

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде претежно сончево, попладне во планинските подрачја на места облачноста ќе се зголеми.  УВ-индексот ќе биде 8. Температурата ќе се движи од 10 до 19 степени во утринските часови, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 29 до 36 степени. Во Скопје ќе биде претежно […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Вести Изјави Ударни вести

Заев: Нема ништо недемократски ако државата си ги наплати даноците

„Даночната евазија во Македонија е голема и тоа најчесто е присутна каде што има најмногу приходи, кај побогатиот слој на населението. Конечно создадовме систем, преку поврзувањето со банкарскиот сектор УЈП да има увид во приходите кои што се цел на оданочување од страна на државата. Апсолутно тука нема ништо недемократски, а и до сега државата […]

Вести Изјави

ДИМИТРОВ: Да се тврди дека Договорот со Грција, односно решавањето на спорот, нема врска со членството во ЕУ и во НАТО е како дента да се нарекува ноќ

-“Не смееме да заборавиме дека пропуштивме многу европски возови и дека патот кон нашата стратегиска цел е сe потесен и потежок. Наша должност е да направиме сe што можеме за да се качиме на овој воз, бидејќи никој не знае кога и дали ќе има друг. Да се тврди дека Договорот со Грција, односно решавањето на […]

Вести Изјави Ударни вести

ЏАФЕРИ: Нема изјава дека ВМРО-ДПМНЕ ќе прави блокада во Собранието ако успее референдумот

-“Јас не сум чул таква изјава 0 и оти нема да гласа за уставни промени ако на референдумот има цензус, ако е успешен и ако граѓаните се изјаснат позитивно на поставеното прашање. Напротив, тие такво нешто не кажале, туку обратно”. Изјави, Талат Џафери

Вести Изјави Македонија Статуси

Зоран Заев: Иднина или изолација, изборот е наш!

Да се сплотиме и заедно да ја направиме Македонија држава во која добро се живее, ова го напиша премиерот Зоран Заев на својата фб страна. Македонската иднина зависи од сите нас. Ова е историска шанса да направиме држава во која добро се живее и во која има ред. Иднина или изолација, изборот е наш. Зоран […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Димитров: „Шарената револуција“ е жед за одговорност, „бојкотирам“ е повик за неодговорност

Никола Димитров, на својот „Фејсбук“ профил порача дека не може да се повлекува паралела меѓу „Шарената револуција“ и движењето „бојкотирам“, бидејќи, како што вели тој, бојкотирањето на референдумот е повик за бегање од одговорноста. „Шарената револуција е жед за одговорност во ситуација на јавно разоткриен криминал. Кога потфрлија институциите, граѓаните преземаа одговорност, барајќи правда. Бојкотирам […]

Статуси

Катарина Синадиновска: Да си го вратиме назад значењето на зборот “патриотизам”, збор испоганет од оние кои најбезобразно го злоупотребија 

Една од нашите клучни обврски како генерација е да си го вратиме назад значењето на зборот “патриотизам”, збор испоганет токму од оние кои најбезобразно го злоупотребија. Широчина е тој збор, бескрај е. Затоа, лесно е да се скриеш во него и потоа во името на наводната љубов кон татковината, така засолнет, ѕверски да ја парчосуваш […]

Вести Изјави Македонија Статуси

Зоран Заев: Иднина или изолација, изборот е наш!

Да се сплотиме и заедно да ја направиме Македонија држава во која добро се живее, ова го напиша премиерот Зоран Заев на својата фб страна. Македонската иднина зависи од сите нас. Ова е историска шанса да направиме држава во која добро се живее и во која има ред. Иднина или изолација, изборот е наш. Зоран […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Манчевски: МРТВ е срам, дно и целосно под политичка контрола на ВМРО-ДПМНЕ. Македонија нема јавен сервис на граѓаните

„МРТВ е срам, дно и целосно под политичка контрола на ВМРО-ДПМНЕ. Македонија нема јавен сервис на граѓаните“. Министерот за администрација и информатичко општество, Дамјан Манчевски по една година на функцијата јавно ја нападна националната телевизија МРТ на својот „Твитер“ профил. Без да даде детали на што го темели остриот став тој напиша дека тоа е […]

banner 300x250 magelan

Курсна Листа

  •  EUR 61.54 ден.
  •  USD 53.38 ден.
  •  CHF 53.98 ден.
  •  GBP 68.52 ден.
  •  AUD 39.28 ден.
  •  CAD 40.98 ден.
Алтернатива Скопје Чита

Да наздравиме за… – Ана БУНТЕСКА

Да наздравиме за… сите кои низ животот ни’ минале оние кои зад себе оставиле ѕвезден прав оние чија трага е посолена сите љубови кои не’исчеличиле и оние кои не’ свестиле дека само крв и месо сме Да наздравиме за… сите денови во кои сме се изгубиле ноќите во кои сме се пронашле болестите кои не’ […]

Вести Македонија Скопје Чита

Јанушев: Власта со референдумското прашање ги гази законите

Свесни дека договорот е штетен за државата и граѓаните и свесни дека е спротивно на волјата на граѓаните, парламентарното мнозинство се обидува со сила, без прифаќање на аргументите на опозицијата да протурка прашање кое е безсмислено и повеќезначно, обвини Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека се врши „брутално газење на воспоставената демократска […]

Алтернатива Скопје Чита

Ќе ми кажеш ли која музика да ја пуштам – Јулијана МАРИНКОВИЌ

ЌЕ МИ КАЖЕШ ЛИ КОЈА МУЗИКА ДА ЈА ПУШТАМ . Прости,но некогаш помислувам дека сум варварка со лик на жена Вие сакате варварка? A? Или музиката не е соодветна за разговор Еве,ќе бидам Манон Леско Ќе замислам дека ти си моја неутешна тага Ма јок,се премислив, не сакам да умрам во твојата прегратка Ќе бидам,ќе […]

Алтернатива Скопје Чита

КАРПИ ЖЕНИ – Ана БУНТЕСКА

Има едни жени Жени-карпи Кои чинам дека земјава ја крепат Дека се’ од нив излегло И се’ во нив се враќа Едни чудни жени Кои напати лик нежен имаат И тело синкир една торба не ќе додржи Како од воздух праени Како да не чекорат туку лебдат Како три прсти над земја да се лелеават […]

Временска Прогноза

Skopje
19°
Sunny
05:4819:25 CEST
Feels like: 19°C
Wind: 3km/h W
Humidity: 80%
Pressure: 1016.6mbar
UV index: 1
TueWedThu
32/16°C
33/16°C
32/16°C
Вести Македонија Ударни вести Хороскоп

Мобилна апликација за туризам во Македонија – “Посети ја Македонија“

Министерство за економија ја промовираше апликацијата „Посети ја Македонија“ (visitmacedonia). Министерот Крешник Бектеши изјави дека апликацијата ги следи светските трендови за дигитализација и иновации во туристичката промоција, а има за цел да го привлече вниманието на туристите, посебно на транзитните. „Нивната бројка не е за занемарување, само по Коридорот 10 низ нашата земја транзитираат во просек по […]